Yatırımın altın anahtarı Ceviz bahçeleri oldu

Anasayfa/ Basında Biz / Yatırımın altın anahtarı Ceviz bahçeleri oldu

Asla kaybettirmeyen, her yıl daha da değerlenen ve 3 yıldan sonra sürekli kazandıran ceviz bahçesi alım satım projesinin mimarı, Parsel Tarım ve İnşaaat Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Akçay, hiçbir riski olmayan ceviz yatırımı için " Yatırımın altın anahtarı" dedi.

YATIRIMCILARIN İLK TERCİHİ

Kocaeli'de 10 yıl önce faaliyete başlayan, talep arttıkça büyüyen ve iki yıl önce ikinci sirketi olan Parsel Tarım ve İnşaaat Ticaret Anonim Şirketini kuran Parsel Tarım  tarafından başlatılan, son 7 yılda yatırımcıların ilk tercihi haline gelen ceviz bahçesi alım satım projesine, talep her geçen gün daha da artıyor.  Küçük ve orta ölçekli yatırımcıların büyük oranda ilgisini çeken ve oturduğu yerden hiçbir şey yapmadan para kazanmasını sağlayan ceviz bahçesi yatırımının, ülkeye, çiftçiye, kendi şirketine ve yatırımcılarına kazandıran bir proje olduğunu ifade eden Ruhi Akçay, "Hiçbir riski olmayan ve kazandıran yatırımın, altın anahtarı ceviz bahçeleridir"  şeklinde konuştu.

 

 


ÜLKEMİZE CEVİZ YETMİYOR

Şirketi kurup emlak sektörüne girdikten 3 yıl sonra, bahçe işine yöneldiklerinin altını çizen Akçay, "7 yıldır profosyonel olarak bu işi yapıyoruz. Ceviz bahçesi yatırım fikri ise şu şekilde gelişti. Ceviz güvenli bir meyve uzun süre saklanabiliyor ve bozulmuyor. Sağlık açısından çok önemli bir yere sahip.  Piyasada çok rağbet görüyor. Çocuk gelişimi için kahvaltılarda ceviz öneriliyor. Doktorlar pek çok hastaya cevizi öneriyor. Unlu mamüllerinde kullanılıyor. Türkiye'de üretilen ceviz ülkemizin tüketimine yetmiyor.  Türkiye'deki üretimin 20 katı kadar da dışarıdan geliyor. Biz bu açığı önümüzdeki yıllarda kapatmak ve dışarıya giden paraların içeride kalmasına katkıda bulunmak istiyoruz."

BAŞKA FİRMA YOK

Firmalarının  her geçen yıl daha da büyüdüğünü ve şuanda şirket bünyesinde 130 kişilik bir bakım ekibi ve 10 kişilik bir idari kadro bulunduğunu, aynı zamanda traktörler, sulama tankerleri, tarım ekipmanları, personel servisi ve iş makinaları ile binek araçlardan oluşan 50 araçlık bir ekipmana sahip olduklarını vurgulayan Akçay, "Şuanda bizim yaptığımız işi yapan başka bir firma yok. Sözlü olarak bahçe satışları yapılıyor. Satış yaparken köylüye muhtara yevmiye vererek bahçe bakımını yaptırırız diyerek satış yapıyorlar. Ancak bu tür konuşmalar ile yapılan satış günü kurtarmak adına yapılıyor. Düzenli bir bakım olmadığından bahçeden verim alınamıyor. Bizim firmamız bunun için var"

3 YIL ÜCRETSİZ BAKIM

Ceviz Bahçesine yatırım yapmak isteyenlerin bu işe en düşük 2 dönüm bir arazi alarak dahi başlayabileceğini ve 4'üncü yıldan itibaren kazanmaya başlayacağını hatırlatan Akçay, "Bahçe yatırımı, küçük ve orta çaptaki yatırımcılar için ideal bir yatırımdır. Bu tarz bir bahçenin alınması, kurulması ve 3 yılda bakımı içinde yatırımcıya maliyetii ortalama 20 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor.  Biz firma olarak ilk 3 yıl A dan Z ye sattığımız bahçenin bakımını ücretsiz olarak kendimiz yapıyoruz.  Aryıca arazisi olanlara da sıfırdan bahçe kurulumu hizmeti veriyoruz. Bizim çoğunlukla alıp sattığımız ceviz bahçeleri Bilecik bölgesinde yer alıyor. Şuanda sattığımız 10 bin dönüm üzerinde araziye bakım hizmeti veriyoruz.
Özellikle İstanbul, Sakarya, Bursa ve Ege bölgesinden çok sayıda yatırımcımız var"

EN UYGUN YER BİLECİK

Ceviz bahçeleri için çoğunlukla Bilecik'te arsa alıp satmalarınının nedeninin iklimi ve toprak yapısı ile maliyetinin uygun olması olduğunu söyleyen Akçay, "Aslında kötü bir arazide de ceviz yetişir. Ancak iklim uygun değilse yaptığınız tüm yatırım boşa gider. Kazancınız pek olmaz. Ceviz nemli ve rutubetli ortamda yetişmeye uygun değildir. Ayrıca Bilecik'te sulama kaynağı çok fazla bulunuyor. Ceviz bahçesi yatırımı için en uygun bölgelerin başında Bilecik geliyor diyebiliriz" dedi. İnsanların kendilerini seçmelerindeki en önemli nedenleri sıralayan Akçay, " Biz bahçeyi bulup kendilerine sattığımızda, tapuyu alır almaz hemen işlemlere başlıyoruz. Önce güvenlik çitini yapıyoruz. Ardından bahçeyi sürüyor ve ekime elverişli hale getiriyoruz. Sonrasında ise uzman ekip tarafından fidanlar dikiliyor. 3 yıl boyunca aralıksız olarak bakımı yapılıyor.  Bu esnada olası bir hastalık ya da fidanların başka bir nedenden zarar görmesinde bile bunu yatırımcıya hiç yansıtmadan hemen yeniliyoruz" şeklinde konuştu.