YATIRIMIN ALTIN ANAHTARI CEVİZ BAHÇELERİ

Anasayfa/ Basında Biz / YATIRIMIN ALTIN ANAHTARI CEVİZ BAHÇELERİ

YATIRIMIN ALTIN ANAHTARI CEVİZ BAHÇELERİ
Kocaeli’de toptan gıda işi yaptıklarını hatırlatan Parsel Tarım ve İnşaat Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Akçay, gıda sektöründeki ekonomik koşulların zora girmesi nedeniyle 2006 yılında sektör de- ğiştirdiklerini açıkladı. Karlılığından daha çok riski bulunmadığından dolayı emlak sektörüne girmeye karar verdiklerine söyleyen Akçay, “Bu sektöre girince sektörde büyük bir boşluk olduğunu gördük. Bu işi daha ciddi yapmayı kendimize kural haline getirdik. Özellikle bahçe alım-satımında yoğunlaş- tık. Bahçe satışlarımızda artış olunca bakım ile ilgili problemi çözmek için ilk etapta küçük bir bahçe bakım ekibi kurduk. Bu bakım ekibinden bizlerin ve bah- çe sahiplerinin memnun kalması ile hem ekibi, hem de ekipmanı çoğalttık. Bu süreçte her yıl kendimizi yeniledik. Bünyemize ziraat mühendislerini kattık. Topladığımız mahsulü satacağımız müşteri portföyünü oluşturduk. Zaman içerisinde yetişkin bahçe alıp satmak maliyetli olduğundan, sı- fırdan yeni bahçe kurmaya karar verdik” dedi.
 

 

ÜLKEMİZE CEVİZ YETMİYOR Şirketi kurup emlak sektörüne girdikten 3 yıl sonra, bahçe işine yöneldiklerinin altını çizen Akçay, “7 yıldır profesyonel olarak bu işi yapıyoruz. Ceviz güvenli bir meyve, uzun süre saklanabiliyor ve bozulmuyor. Sağlık açısından çok önemli bir yere sahip. Piyasada çok rağ- bet görüyor. Çocuk gelişimi için kahvaltılarda ceviz öneriliyor. Doktorlar pek çok hastaya cevizi öneriyor. Unlu mamullerinde kullanılıyor. Türkiye’de üretilen ceviz ülkemizin tüketimine yetmiyor. Türkiye’deki üretimin 20 katı kadar da dışarıdan geliyor. Biz bu açığı önümüzdeki yıllarda kapatmak ve dışarıya giden paraların içeride kalmasına katkıda bulunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Akçay, firmalarının her geçen yıl daha da büyüdüğünü ve şuanda şirket bünyesinde 130 kişilik bir bakım ekibi ve 10 kişilik bir idari kadro bulundu- ğunu, aynı zamanda traktörler, sulama tankerleri, tarım ekipmanları, personel servisi ve iş makinaları ile binek araçlardan oluşan 50 araçlık bir ekipmana sahip olduklarını vurguladı. Ceviz bahçesine yatırım yapmak isteyenlerin bu işe en düşük 2 dönüm bir arazi alarak dahi başlayabileceğini ve 4’üncü yıldan itibaren kazanmaya başlayacağını söyleyen Akçay, “Bahçe yatırımı, küçük ve orta çaptaki yatırımcılar için ideal bir yatırımdır. Bu tarz bir bahçenin alınması, kurulması ve 3 yılda bakımı içinde yatırımcıya maliyeti ortalama 20 bin ile 30 bin lira arasında deği- şiyor. Biz firma olarak ilk 3 yıl A’dan Z’ye sattığımız bahçenin bakımını ücretsiz olarak kendimiz yapıyoruz. Özellikle İstanbul, Sakarya, Bursa ve Ege Bölgesi’nden çok sayıda yatırımcımız var” şeklinde konuştu.